Articles Comments

Leki suplementy diety i kosmetyki » Featured, Uncategorized » Jak dbać o serce?

Jak dbać o serce?

Advertisment

Serce, czyli po łacinie cordis lub cor jest szczególnym narządem układu naczyniowego określanym przez lekarzy jako mięsień wydrążony, odgrywający po prostu rolę pompy. Systematyczny ruch fizyczny wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego, obniża wysokość ciśnienia tętniczego, poprzez obniżenie krzepliwości krwi i stężenia glukozy hamuje rozwój miażdżycy i LDL, a podwyższa poziom HDL cholesterolu, który chroni przed występowaniem miażdżycy. Serce przede wszystkim pobiera krew krążącą w organizmie z obu żył głównych tej górnej i tej dolnej oraz z żył płucnych.

Serce nieustannie jest ruchu. W sercu występują na przemian skurcz i rozkurcz komór i przedsionków. W czasie gdy przedsionki wypełniają się krwią, komory momentalnie wyrzucają krew na obwód. Następnie rozkurczają się komory serca i krew przez ujścia przedsionkowo-komorowe prawe i lewe z powrotem napływa z przedsionków do komór. I tak w kółko, przez całe nasze życie. Choroby układu krążenia od lat niepodzielnie zajmują pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów w naszym kraju. To skutek cywilizacji, a właściwie związanego z nią stylu życia. Złego stylu, bo pewne jest, że w zdecydowanej większości przypadków kłopoty z sercem to nasza własna zasługa, na którą często pracujemy przez kilkanaście i więcej lat. Palimy papierosy, nie dbamy o zdrową dietę ani o aktywność fizyczną. W dodatku nie robimy badań, które pozwoliłyby wykryć zagrożenie. Wszystko to odbija się na naszym sercu.
Jeszcze kilka słów o budowie. We wszystkich czterech ujściach umocowane są odpowiednie zastawki w sercu, które kierują przepływem krwi, nie pozwalając na jej cofanie się z wielkich tętnic do komór ani z powrotem z komór do przedsionków. Między komorą a przedsionkiem, w lewej części, znajduje się tzw. zastawka mitralna zwana także dwudzielną, gdyż zbudowana jest z dwóch tzw. płatków. Natomiast w prawej części serca znajduje się zastawka trójdzielna zbudowana z trzech płatków. Na granicy aorty i lewej komory jest tzw. zastawka aortalna, a między lewą komorą a tętnicą płucną tzw. zastawka tętnicy płucnej. Od pierwszej części aorty, zwanej inaczej opuszką aorty odchodzą tętnice wieńcowa w obydwu kierunkach czyli w lewym i w prawym i one właśnie dostarczają mięsniowi sercowemu utlenowaną krew. Biegną one początkowo wspólnie, w bruździe wieńcowej by w dalszej kolejności rozdzielić się – tętnica wieńcowa lewa biegnie w bruździe międzykomorowej przedniej, a tętnica wieńcowa prawa w bruździe międzykomorowej tylnej. Tętnica wieńcowa prawa oddaje gałąź węzła zatokowego, która rozprowadza naczynia krwionośne w węźle zatokowo-przedsionkowym. Potem odchodzą od niej gałąź komorowa prawa i gałąź przedsionkowa prawa. W kolejnym odcinku wyodrębniają się tętnica brzeżna i tętnica zstępująca tylna. Wyliczono, że w ciągu ludzkiego życia wykonuje pracę pozwalającą na wniesienie lokomotywy na Mount Blanc. Ale serce to nie perpetuum mobile i stale potrzebuje dostawy świeżej krwi, a właściwie dostarczanych z nią tlenu i składników odżywczych. Zapewnia mu je sieć tętnic wieńcowych. Tyle że z czasem ich sprawne funkcjonowanie może zostać zakłócone – najczęściej na skutek miażdżycy. W jej wyniku dochodzi do pogrubienia ścian tętnic i utraty ich elastyczności. Na ściankach naczyń od wewnątrz tworzą się blaszki miażdżycowe – to one zwężają światło naczyń. Miażdżyca wyjątkowo chętnie atakuje właśnie odżywiające serce naczynia wieńcowe, wywołując chorobę wieńcową, zwaną inaczej chorobą niedokrwienną serca. Jak się szacuje, cierpi na nią blisko milion Polaków. Nazwa schorzenia wskazuje na jego istotę: do serca dociera zbyt mało krwi i tlenu. Pojawia się charakterystyczny objaw – ból w klatce piersiowej.
Dieta
Nie jest odkryciem, że choroby układu krążenia są dziś główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce. Nic więc dziwnego, że to właśnie tych schorzeniom poświęca się wiele badań i programów badawczych. Rezultaty tych najważniejszych, z minionego roku, przedstawiono podczas zakończonego niedawno w Orlando (USA) zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w którym uczestniczyły tysiące najlepszych kardiologów z całego świata. I co się okazuje? Okazuje się, że w przypadku ludzi cierpiących na ostre bóle głowy, czyli migreny ryzyko udaru niedokrwiennego czyli najczęstszego typu udaru, w którym wskutek zamknięcia naczyń krwionośnych fragment mózgu zostaje odcięty od dopływu świeżej krwi jest 2,3 raza większe niż u osób nieskarżących się na tego typu kłopoty. Okazuje się także, ryzyko to było większe w przypadku kobiet niż mężczyzn. Inne badania potwierdziły znaczenie diety dla zdrowia naszego serca. Okazuje się, że osoby, które spożywały najwięcej kwasów omega-3 były najmniej narażone na ryzyko śmierci z powodu np. zawału serca. Ryby służą naszemu zdrowiu tylko wtedy gdy je należycie przygotowujemy. Powinno się je gotować bądź piec, ale w żadnym wypadku nie smażyć bądź jeść solone lub suszone – przekonywała w Orlando doktor Meng. Z jej pracy wynika, że bardzo korzystnie na zdrowie wpływa jedzenie ryb z dodatkiem tofu i sosu sojowego, ale tylko tego o niskiej zawartości sodu. Chociaż w smaku nie bardzo pasować to będzie polskiemu konsumentowi i nie bardzo przypadnie mu do gustu.
Nałogi
Palenie ma degenerujący wpływ na zdrowie naszego serca. Palenie papierosów jest też przyczyną około 85 procent przypadków raka płuc w Stanach Zjednoczonych, ale palenie powoduje także inne nowotwory. Papierosy zawierają kilka tysięcy związków chemicznych, więc nowotwór może się rozwinąć poprzez nakładanie się wielu czynników rakotwórczych. Palenie papierosów ma także destrukcyjny wpływ na narządy ruchu.
Wpływ palenia papierosów na układ sercowo-naczyniowy wręcz destrukcyjny:
– Rozregulowuje system sercowo-naczyniowy.
– U kobiet powoduje niedobór estrogenu powodując dysfunkcje hormonalne
– Powoduje obniżenie cholesterolu HDL czyli dobrego cholesterolu nawet u dorosłych ludzi
– Pogarsza również elastyczność ścian aorty, czyli największego naczynia krwionośnego w ciele ludzkim. Powoduje wzrost ryzyka wykrzepiania wewnątrznaczyniowego krwi.
W sumie osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem niż niepalące.

Advertisment

Written by

Filed under: Featured, Uncategorized

Comments are closed.